Program
Time |
Event |
|
14:00 - 14:30
|
welcoming participants |
|
14:30 - 16:30
|
Mucociliary Biology |
|
14:30 - 14:50 |
› Introduction into mucociliary biology in Xenopus - Laurent KODJABACHIAN, IBDM - Peter Walentek, Universität's Klinikum |
|
14:50 - 15:05 |
› Janet Tait - Janet Tait, Rupp Lab |
|
15:05 - 15:20 |
› Mari Tolonen - Mari Tolonen, Sedzinski lab |
|
15:20 - 15:40 |
› Charlotte Softley - Charlotte Softley, Softley lab |
|
15:40 - 16:00 |
› Camille Boutin - camille BOUTIN, Kodjabachian Lab |
|
16:00 - 16:15 |
› Hyeyoon Lee - Hyeyoon Lee, Niehrs Lab |
|
16:15 - 16:30 |
› Emma Hilton - Emma Hilton, Thornton Lab |
|
17:00 - 17:10
|
Welcome Words - organiser |
|
17:10 - 18:40
|
Session 1 - to be defined |
|
17:10 - 17:30
|
TBA-Tatiana Sandoval-Guzman - Tatiana Sandoval-Guzman |
|
17:30 - 17:50
|
TBA-Soeren Lienkamp |
|
17:50 - 18:10
|
TBA-Grant Wheeler |
|
18:10 - 18:25
|
Selected on abstract |
|
18:25 - 18:40
|
Selected on abstract |
|
18:40 - 19:00
|
Break (soft drinks) |
|
19:00 - 19:45
|
Keynote 1-Kris Vleminckx - Kris Vleminckx |
|
20:00 - 21:30
|
Wines and cheeses... or just cheeses |
|
Time |
Event |
|
09:00 - 10:30
|
Session 2 - to be defined |
|
09:00 - 09:20
|
TBA-Stefan Hoppler |
|
09:20 - 09:40
|
TBA-Eric Bellefroid |
|
09:40 - 10:00
|
TBA-Aaron Zorn |
|
10:00 - 10:15
|
Selected on abstract |
|
10:15 - 10:30
|
Selected on abstract |
|
10:30 - 11:00
|
Coffee break |
|
11:00 - 12:35
|
Session 3 - to be defined |
|
11:00 - 11:20
|
TBA-Clotilde Cadart |
|
11:20 - 11:40
|
TBA-Sarah Woolner |
|
11:40 - 12:00
|
TBA-TBA |
|
12:00 - 12:15
|
Selected on abstract |
|
12:15 - 12:30
|
Selected on abstract |
|
12:30 - 14:30
|
POSTER - LUNCH AND POSTER SESSION |
|
14:30 - 15:15
|
Workshop 1 - Community Meeting Ressources - TBD |
|
15:15 - 16:40
|
Session 4 - To be defined |
|
15:15 - 15:35
|
TBA-Jacques Robert |
|
15:35 - 15:55
|
TBA-David Dupasquier |
|
15:55 - 16:10
|
Selected on abstract |
|
16:10 - 16:25
|
Selected on abstract |
|
16:25 - 16:50
|
Coffee break |
|
16:50 - 18:00
|
Session 5 - TBD |
|
17:20 - 18:30
|
Transfer to city Center |
|
18:30 - 20:00
|
Conférence grand public en Français - Jean Secondi - Jean Secondi |
|
Time |
Event |
|
09:00 - 09:45
|
Keynote 3 - Maximina Yun |
|
09:45 - 10:40
|
Session 6 - To be defined |
|
09:45 - 10:05
|
TBA - Anne-Helene Monsoro-Burq |
|
10:05 - 10:25
|
TBA - Kristian Franze |
|
10:25 - 10:40
|
Selected on abstract |
|
10:40 - 11:05
|
Coffee break |
|
11:05 - 12:30
|
Session 7 - To be defined |
|
11:05 - 11:25
|
TBA - Roberto Mayor |
|
11:25 - 11:45
|
TBA - Francois Lambert |
|
11:45 - 12:05
|
TBA - Karen Echeverri |
|
12:05 - 12:20
|
Selected on abstract |
|
12:20 - 12:35
|
Selected on abstract |
|
12:25 - 14:25
|
POSTER - LUNCH AND POSTER SESSION |
|
14:30 - 15:15
|
Workshop 2 - Omics - TBD |
|
15:15 - 16:10
|
Session 8 - TBD |
|
15:15 - 15:35
|
TBA - Eva Hormanseder |
|
15:35 - 15:55
|
TBA - Can Aztekin |
|
15:55 - 16:10
|
Selected on abstract |
|
16:10 - 16:25
|
Selected on abstract |
|
16:25 - 16:50
|
Coffee Break |
|
16:50 - 18:10
|
Session 9 - TBD |
|
16:50 - 17:10
|
TBA - Kathrin Marheineke |
|
17:10 - 17:30
|
TBA - Aude Dupré |
|
17:30 - 17:50
|
TBA - Romain Gibeaux |
|
17:50 - 18:10
|
TBA - Aida Rodriguez |
|
18:10 - 18:40
|
Business meeting and Prizes |
|
18:40 - 19:30
|
Free time |
|
20:00 - 23:55
|
Closing Gala |
|
|